30

BIST 100

112122.1

0.0206 %
BIST 50

107207.5

-0.0142 %
BIST 30

137225.5

-0.0517 %
Ons

1346.4200

-0.2319 %

Gram Altın

175.0713

-0.2319 %

Dolar

4.0441

0.8994 %

Euro

4.9925

0.6380 %

İngiliz Sterlini

5.7199

0.4549 %

Kanada Doları

3.1948

0.2534 %

üst

MEZUNİYET KABUSU

-a A+

9 kişi yaralandı.

13/06/2017 16:19

MEZUNİYET KABUSU

Alanya Belediyesi Açık Hava Tiyatrosu’nda geçtiğimiz cuma akşamı Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 2'nci mezunlarına yönelik düzenlenen törende bin 639 öğrencinin kep attığı sırada havai fişek gösterisi yapıldı. Yüzlerce kişinin izlediği gösteride atılan birçok havai fişeğin yere yakın patlaması sonucu Hatice Özlem (25), Mehmet Yücel Sumakoğlu (20), Ayten Sumak, Sevinç Özer (45) ile ismi öğrenilmeyen 5 kişi yaralandı. Yaralılar ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Burada tedaviye alınan Hatice Özlem (25), Mehmet Yücel Sumakoğlu (20), Ayten Sumak, Sevinç Özer'in (45) ortopedi bölümünde tedavisinin sürdüğü, ismi öğrenilemeyen 5 kişinin ise hafif yaralı olarak ayakta yapılan tedavinin ardında taburcu olduğu belirtildi.
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinden yapılan açıklamada ise, organizasyonun bir firma tarafından düzenlendiği ve söz konusu firma hakkında şikayetçi olunduğu belirtildi.

'5 KİŞİNİN DURUMU CİDDİ'

Hatice Özlem, "Mezuniyet töreni sonuna kadar sıkıntısız devam etti. Ancak tüm öğrencileri sahnede olduğu ve keplerini attığı sırada havai fişek gösterisine başlandı. İlk havai fişekler gökyüzünde patladı ancak son 1 veya 2 havai fişek patlamasında başarısızlık oldu. Havai fişeklerin patladığı sırada bazı parçaları seyircilerin üzerine ve çatılara sıçradı" dedi.

Kendisinin de yaralananlar arasında olduğunu söyleyen Özlem, diğerlerine göre durumunun biraz daha hafif olduğunu belirtti. Özlem, "Sanırım 5 hastanın durumu gayet ciddi. Olayın üzerinde 3 gün geçti biraz daha iyileşme süreci oldu tabi hala devam ediyor. Bir hastanın durumu gayet ciddi. Kulaklarında işitme engelli oluşan bir hasta var. Onun dışında boynunda ve ayağından kötü şekilde yaralananlar var. Teyzemin de bacağında 2 dereceden yanıklar var. Biz bu işin maddi manevi çıkarında değiliz. Bu olay riskli ve tehlikeli gerekli isimlerin alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Ancak bu tür etkinlikler yapılırken daha dikkatli olunmasını istiyoruz" diye konuştu

'DUMAN VE ALEVLERİN YÜKSELDİĞİNİ GÖRDÜK'

Olayda kız ile erkek kardeşi ve annesi yaralanan Başak Sumakoğlu ise "Yanlış yerde patladığına dair bir haber geldi. Ama organizasyonu yöneten beyefendinin mikrofon alarak sıkıntı yok demesi üzerine biz çok ciddiye almadık. 10-15 dakikalık bir süreçten sonra kafamızı düşenlere çevirdiğimiz zaman orada duman ve alevlerin yükseldiğini gördük. Bizim de ailemiz o tarafta oturuyordu. Apar topar oraya koştuk ve kardeşimin ayakkabısı çantası param arça vaziyetteydi. Annem, kız ve erkek kardeşime dışarıda müdahale edildiğini gördüm. Daha sonra ambulansla hastaneye götürdüler. Şuanda erkek kardeşimin 4 gündür devam eden beyin kanaması var. Annemde kalıcı olarak yüzde 45 oranında işitme kaybı var ve ameliyat olması gerekiyor. Kız kardeşimde boynundan omuzuna kadar birinci dereceden yanık var. Bize soruşturmanın devam ettiğini söylediler. Bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin internet sitesi adreslerinden yapılan açıklamada ise, "Üniversitemiz mezuniyet töreninin sonunda gerçekleşen olaydan üniversite olarak hepimiz etkilendik ve çok müteessir olduk. Mezuniyet töreni için bir organizasyon firması ile anlaşılmış olup tüm program organizasyon şirketi tarafından yürütülmüştür. Yaşanan üzücü hadise yargıya intikal etmiş olup hafif yaralanan misafirlerimiz gibi üniversite olarak biz de organizasyon firmasından şikayetçi olduk. Biz üniversite olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Ayrıca, mezuniyet töreninin ardından yaralanan vatandaşlarımızın sağlık durumları ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akademisyen hocalarımız tarafından yakından takip edilmekte olup gayet iyi durumdadırlar. Yaralanan vatandaşlarımızı Sayın Rektörümüz, Rektör Yardımcımız, Genel Sekreterimiz ve Tıp Fakültesi dekanımız ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletmişlerdir" ifadeleri kaydedildi.

OLAYI ANLATTILAR

Mezuniyet töreninde yaralanan Yaprak Sumakoğlu, ablasının mezuniyeti için Alanya'ya geldiğini söyledi. Mezuniyet gecesinde törenin sonlarına doğru havai fişek gösterisinin başladığını anlatan Sumakoğlu, "Kutlamalar sırasında havai fişeklerden bir tanesi patlamadan üzerimize doğru geldi. O anda patladı. Vücudumun çeşitli yerlerinde yanıklar oldu. Direkt ambulansı aradım ve birkaç ambulans istedim. Önce özel hastaneye sonra da devlet hastanesine getirildim." dedi. Kızının mezuniyet töreni için İstanbul'dan gelen Sevinç Özer de en arka sırada oturduğunu ve kep atma töreninde üstüne ışık geldiğini anlattı. Önce yanığı hissettiğini belirten Özer, "O an ne yaptığımı bilmiyorum. Kolum ve bacaklarımda yanıklar oldu. O patlamadan sonra canımızla uğraşırken müzik vardı. Ben bu olayda etkisi olanlardan şikayetçiyim." diye konuştu.

ALKÜ TIP Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Arslan da cuma günü mezuniyet töreni sırasında meydana gelen talihsiz olay sırasında yaralılara kısa sürede müdahale ettiklerini söyledi. Önce 112'yi arayarak hastaları üniversite hastanesine götürmelerini telkin ettiğini dile getiren Arslan, "Ancak 112 önce yakın hastanelere götürdü. Daha sonra bu hastalarımızı Alanya Eğitim Araştırma Hastanesine transfer ettik. Cuma günü ortopedi servisine yatırdık. Tüm tedavileri uzman arkadaşlarca yapıldı. Genel olarak çoğunda birinci derece, bir hastamızın ikinci derece yanığı oldu. Bir hastamızda şiddetli patlamadan dolayı kulağında küçük bir yırtık var, bir diğer hastamızda da kafatası kemiğinde küçük bir çatlak var. Hastalarımızın tedavisi sürüyor. Acele etmiyoruz. Sadece tıbbi değil, psikolojik açıdan da rahatlamalarını bekliyoruz." diye konuştu.

'ŞİRKETTEN ŞİKAYETÇİYİZ'

ALKÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Uysal da "Mezuniyet programının başından sonuna kadar tüm sorumluluk şirket üzerindeydi. Biz sadece aynı bir düğün misali gibi ev sahibiydik ama düğün salonu başkasında. Biz düğüne gittik ama salonda elektrikler kesildi." değerlendirmesinde bulundu.
Organizasyon şirketinin daha eğlenceli kılmak için yaptığı havai fişek gösterisi sırasında hep beraber salonda olduklarını hatırlatan Uysal, "Bu talihsiz hadisenin ardından gereken her şeyi yaptık. Süreci başından itibaren sağlıklı bir şekilde yürüttük. Üniversitelerdeki birimlerimiz hastalarımız için seferber oldu." dedi. Veliler kadar kendilerinin de duruma çok üzüldüğünü ifade eden Uysal, "Onlar nasıl şikayetçi ise biz de organizasyon şirketinden şikayetçiyiz. Protokolümüz var. Tüm yazışmalarımız elimizde sabit. Çekincemiz yok. Maalesef organizasyonun eksiklerinden kaynaklandı. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Bildiğimizi, gördüğümüzü yetkililere ilettik. En küçük bir ihmal dahi olsa bunun cezasız kalmayacağını, üniversitem adına takipçisi olacağımızı bir daha söylüyorum." diye konuştu.

 

 

Haberin Tamamı İçin: http://www.hurriyet.com.tr/

 

 
Editör: Özge Vardarlı
TEL: +90 212 425 9595
GSM: +90 507 628 2359

[email protected]


-a A+


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Giriş