30

BIST 100

94637.9

0.0910 %
BIST 50

91121.8

0.1129 %
BIST 30

116085.7

-0.0038 %
Ons

1264.1600

-0.2989 %

Gram Altın

193.5763

-0.2934 %

Dolar

4.7620

0.6159 %

Euro

5.5091

0.5503 %

İngiliz Sterlini

6.2650

0.4844 %

Kanada Doları

3.5757

0.0639 %

üst

Sony ve Swisscom ‘dan İş Birliği

-a A+

Sony ve Swisscom daha hızlı, akıllı ve verimli prodüksiyon iş akışları geliştirmek için iş birliği yaptı. İş birliği, tüm yayıncılar için OpEx’ten CapEx’e geçişin ve yeni ticari fırsatların habercisi olarak nitelendiriliyor.

24/11/2016 17:24


Sony ve Swisscom ‘dan İş Birliği

Sony ve Swisscom iş ortaklığının ilk sonu olarak Ağustos başında düzenlenen Locarno Uluslararası Film Festivalinde yöntemin başarılı olduğunu gösteren prodüksiyon iş akışının başarıyla uygulandı. Ekip, Swisscom’un Zürih veri merkezindeki IP tabanlı prodüksiyon kurulumunu Locarno’da sahada bulunan Sony’nin başarılı XDCAM PXW-X200/X400/X500 video kameralarından Swisscom mobil ağı üzerinden LTE/4G video akışı ile birleştirdi. Böylece, prodüksiyonun tamamlanma süresi on dakikaya kadar şaşırtıcı bir oranda düşürüldü. Daha önce çekim-yükleme süreci altı saat kadar sürüyordu.

Swisscom’un Zürih veri merkezinde özel bir Sony IP tabanlı prodüksiyon tesisi kuruldu. Bu tesis, düzenleme, ses ve mastering işlevlerinin, özel ekipmanlara sahip bir saha ekibine teslim edilmek yerine, tamamen ağ üzerinden yönetilmesini sağladı.

Bu yıl elde edilen prodüksiyon başarısı, 2015 Locarno Uluslararası Film Festivalindeki ilk projeyi takip ediyor. Bu projede Sony ve Swisscom birlikte çalışarak üç Sony XDCAM kameraya LTE/4G dongle donanımı ekledi ve Swisscom’un LTE/4G mobil ağı üzerinden akış sayesinde film ekibinin SDI kabloların geleneksel kısıtlamalarından bağımsız olarak festivalin eşsiz ruhunu yakalamasını sağladı. Swisscom veri merkezindeki dosyaların kullanılmasıyla bu yılki kurulum, Avrupa’daki etkinlik yöneticilerinin ve küçük veya büyük yayıncıların “gerektiği kadar ödeme” temelinde değerlendirebileceği, kanıtlanmış bir uzaktan haber prodüksiyonu imkânı sağladı.

Sony ve Swisscom, stratejik iş ortaklığı birikiminin bir parçası olarak, bağlanırlığın ve bulut teknolojilerinin prodüksiyon iş akışlarını nasıl modernize edebileceğini araştırmak için Sony’nin Media Backbone Hive teknolojisini kullanarak yöntemin çalışabilirliğini kanıtlayacak bir dizi projede yakın iş birliği içinde çalışıyor. Media Backbone Hive, veri merkezi altyapısı kullanılarak oluşturulan yeni BT teknolojilerini geliştirerek, eksiksiz bir haber prodüksiyonu iş akışı sunuyor ve üretken ekiplerini güçlendirerek içerik oluşturma konusunda medya şirketlerine zirveye çıkma fırsatı sağlıyor. Hive dinamik olarak ölçeklendirilebilir, operasyonel maliyetlerin daha iyi yönetilmesini sağlarken toplam satın alma maliyetini azaltıyor ve az kullanılan kaynaklara yapılacak gereksiz yatırımın önüne geçiyor.

Swisscom Kurumsal Müşteriler için Satış ve Servis Müdürü Urs Lehner, iş birliğiyle ilgili şunları söyledi: “Bulut tabanlı prodüksiyon, içerik üreticileri ve sahipleri için ezber bozuyor; prodüksiyon ekiplerinin ortamlara erişme, işleme ve yayınlama şeklini yeniden değerlendirmesini sağlıyor. Bu yalnızca yeni teknolojilerle ilgili bir durum değil, aynı zamanda müşteriler için OpEx’ten CapEx’e geçen hizmet modellerini tanıtmak için yeni bir ticari fırsat. Swisscom, sektör lideri teknolojisi ve uzmanlığı nedeniyle stratejik iş ortağı olarak Sony’yi seçti. Operasyonel kapasitemiz ve bulut altyapısı uyumlaştırmasıyla birlikte bu durum, ortam müşterilerimiz için eşsiz ve esnek bir teklif sunuyor.”

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa Pazarlama Müdürü Michael Harrit ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Son 12 ay içerisinde Bulut çözümlerinin haber prodüksiyonu açısından ‘müthiş potansiyelden müthiş verime’ dönüştüğünü gördük. Bu yıl Locarno’daki yayın iyileştirmeleri bu durumun önemli bir örneğidir. Bu başarı, aynı zamanda sermaye harcamalarında azalma sağlayan bir prodüksiyon modeliyle elde edilmiştir. BT, telekom ve yayın Ar-Ge’lerinin birleşimi, içerik topluluklarının işleri daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli şekilde yapmasına yardımcı oluyor. Canlı içerik prodüksiyonunun zorlayıcı gerekliliklerini karşılayacak şekilde müşterilerimize bu sektörlerin teknolojik yeniliklerini sunacak hizmetler geliştirmek için Swisscom ile birlikte çalışmak bizi heyecanlandırıyor.”

Haberin devamı için www.itnetwork.com.tr

Editör: BusinessChannel OFİS
TEL: +90 212 425 9595
GSM: +90 507 628 2359

editor@businesschannelturk.com


-a A+


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Giriş