30

BIST 100

103200.1

1.0000 %
BIST 50

99590.5

1.0000 %
BIST 30

127631.7

1.0000 %
Ons

1302.7100

-0.1640 %

Gram Altın

197.1563

-0.1640 %

Dolar

4.7073

-0.0149 %

Euro

5.5003

-0.4579 %

İngiliz Sterlini

6.2845

-0.3868 %

Kanada Doları

3.6283

0.7491 %

üst

'TAKİP ETMEZSENİZ YOK OLURSUNUZ'

-a A+

Borsa Başkanı: Bitcoini takip ediyoruz.

21/11/2017 17:18

'TAKİP ETMEZSENİZ YOK OLURSUNUZ'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT tarafından Serik ilçesi Belek turizm merkezindeki Maxx Royal Otel'de gerçekleştirilen Uluslararası e-Ticaret Konferansı kapsamında, Fildişi Sahili, Ürdün, Kazakistan, Kosova, Libya, Lübnan, Filistin, Katar, Sierra Leone, Sudan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Tunus posta teşkilatlarının yöneticilerinin katılımıyla, "Postanın dijital dönüşümü ve e-ticaret" konulu "CEO'lar yuvarlak masa toplantısı" düzenlendi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Borsa İstanbul ile posta idarelerinin ortak noktalarının ticaret olduğunu, ticaretin kolaylaştırılması ve ortak bilgi birikiminin paylaşılması gerektiğini söyledi.

Borsa İstanbul'da teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalıştıklarını aktaran Karadağ, "Gelişen teknolojileri takip etmezseniz yok oluyorsunuz. Biz de aynı şekilde Bitcoin ve Blockchain'i takip ediyoruz ki geride kalmayalım." dedi.

Borsa İstanbul'u yeniden yapılandırdıklarını, tüm alt yapıyı Ar-Ge ekibiyle yeniden kodlayarak yeni teknolojilerle donattıklarını dile getiren Karadağ, şu ifadeleri kullandı:

"Ticaretin en temel dinamiklerinden biri sahipliği değiştirmektir. Herhangi bir mal veya hizmetin sahipliğini değiştirmek istediğiniz zaman bürokratik işlemler ve katı kurallarla karşılaşıyorsunuz. Arazinin el değiştirmesi bile en iyi ihtimalle iki gün sürüyor. Aynı iş ve işlemler borsada gerçekleştiği zaman saniyenin yüz binde birine iniyor. Yani, Koç Holding'in patronu isterse, saniyenin çok altında bir sürede sahipliğini transfer edebiliriz. Sıfır problemle tüm paraları ve sahipliği aktarıyoruz. Sınırsız ve çok güvenli bir şekilde mülkiyet değişimini yapabiliyoruz. En son teknolojiyi kullanıyoruz. "

"PTT OLARAK GEMİLERİ YAKTIK"

PTT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik de posta sektörünün değişim ve dönüşüm süreçlerine geç intibak eden bir sektör olduğunu söyledi.

"Posta sektörü ya dünyayla entegre olup öncü olacak ya da değişime gitmeyip bir müddet devam ettikten sonra yerini yeni şirketlere devredecek." diyen Bozgeyik, şöyle devam etti:

"PTT olarak gemileri yaktık, hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yürütüyoruz. Bu şirketi dünyanın lider şirketleri arasına getirmek için strateji çizdik. Her kim ne üretiyorsa, eğer ışınlama teknolojisi yoksa mutlaka satılan ürünü ulaştırması gerekiyor. Kargo ve posta şirketlerine ihtiyaç var. Ürünün satın alınması için de e-ticaret şirketlerine ihtiyaç var. Posta şirketleri, bunları bir araya getirip kullanan yegane şirketlerdir. "

"ORTAKLIKLAR YARATMAMIZ LAZIM"

Fildişi Sahili Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi Isaac Alexis, dijitalleşme her konuşulduğunda postanın öleceğinin söylendiğini, oysa postanın dijital değişimin atası olduğunu belirtti.

Alexis, "Dijitalleşmenin uzmanı olmak için değil uyuyan faaliyetlerimizi uyandırmak için dijitalleşmeye geçiyoruz. Afrika'ya baktığınız zaman çok büyük potansiyel var. Şimdi, ortaklıklar ve enerjiler yaratmamız lazım. Vatandaşı siyasetimizin merkezine koyarsak, gereken hizmetleri sunabilirsek onların da hayatı daha kolay olur." dedi.

Sudan Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi Mubarak Salih, uluslararası standartlara yaklaştıklarını, bütün finansal ödemeleri dijital hale getirdiklerini söyledi. Salih, "Türkiye'nin Afrika'da şansı var. e-ticaretin Türkiye ile Afrika arasında gelişeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

KAZAKİSTAN DRONE İLE TESLİMAT YAPIYOR

Kazakistan Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi Saken Sarsenov da teslimat süresini geçen yıl 15 günden 6 güne indirdiklerini, önümüzdeki yıl ise 3 güne indireceklerini ifade etti. Sarsenov, "Uzak alanlara gönderiler konusunu drone ile çözdük. Drone ile teslimat yaptığımız 50 nokta var. Önümüzdeki yıl 150 noktaya daha ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Filistin Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi Fathi Shbak da e-ticarete girmek ve dünyadaki gelişmeleri kendilerine model almak için uğraştıklarını, ancak İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Shbak, "Başta Çin olmak üzere birçok ülkeyle ticari ilişki içindeyiz ancak postanın gecikmesi söz konusu. Bu da İsrail'in uyguladığı ambargodan kaynaklanıyor. Bazen bir oyuncağın bile içeriye girmesi mümkün olmayabiliyor." dedi.

 

 

Haberin Tamamı İçin: http://www.milliyet.com.tr/
Editör: Özge Vardarlı
TEL: +90 212 425 9595
GSM: +90 507 628 2359

editor@businesschannelturk.com


-a A+


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Giriş